W każdej dziedzinie życia jak są chwile radości, to muszą być także obowiązki. Tak też jest z używaniem fajki wodnej. Dla więlszej grupy ludzi wciąganie dymu to przyjemność jednak musza się jeszcze liczyć z obowiązkiem, jakim jest pielęgnowanie urządzenia. Prawidłowe dbanie o akcesoria większy jego czas użytkowania i umożliwi właściwą eksploatacje. Nieliczni wiedzą, że brudna fajka wodna może zdecydowanie zakłócać na przykład walory smakowe i zapachowe. Co więcej może być źródłem bakterii i zarazków.
W jaki sposób czyścić sziszę?
Jeżeli mamy na uwadze czyszczenie fajki wodnej, to nie ma konkretnych wymagań, co do urządzeń, jakimi trzeba to robić. Najczęściej wykorzystywane są proste i najbardziej alternatywne sposoby. Bardzo dobrze działają patyczki do uszu, dzięki nim będzie można oczyścić wszystkie elementy, które są trudno dostępne. Sprawdzona i niepokonana gąbka do naczyń również sprawdzi się w czyszczeniu przyrządów. Zwykle jednak do fajki wodnej jest dodawany wycior (szczotka na metalowym pręcie), dzięki któremu będziemy w stanie wyczyścić, trudne do oderwaniaosady. Do dezynfekcji fajki wodnej najczęściej używamy płynu do naczyń, niekiedy do części elementów można zastosować spirytus- zazwyczaj do ustnika.
Czyszczenie poszczególnych składowych fajki wodnej
Czyszczenie sziszy jest bardzo ważne i każdy posiadacz takiego sprzętu musi wiedzieć, jak się to robi. Istotne jest, aby ta czynność była wykonywana od góry do dołu.
• Cybuch
Cybuch jest to część, w którym układany jest tytoń. Po każdym paleniu musi być on idealnie wyczyszczony. Należy do tego zastosować gąbki w sytuacji, gdy tytoń zaschnie, idealnie odnajdzie się wycior. Każdy użytkownik wie, że stary niedoczyszczony tytoń zepsuje smak świeżego.
• Korpus i zaworek
Korpus najlepiej jest wyszorować wewnątrz wyciorem, aby pozbyć się kamienia lub pozostałych niechcianych związków. Zaworek razem z kuleczką należy często płukać wodą, aby nie zalegał czarny osad.
• Wąż
Żeby utrzymać węża w należytym porządku, trzeba się napracować. Najprostszym sposobem oczyszczenia jest przepłukanie go wodą, jednak nie zawsze to wystarcza.